Анульовано реєстрацію ПДВ ФОП-платнику ЄП 3 групи: коли застосовувати 5% ЄП?

218 14.06.2024

ФОП – платник єдиного податку 3 групи, якій контролюючим органом анульовано реєстрацію платника ПДВ в останні дні кварталу, буде перебувати на спрощеній системі оподаткування та застосовувати ставку єдиного податку у розмірі 3% протягом такого кварталу та наступного кварталу, в якому такій особі необхідно у визначені Податковим кодексом України строки подати заяву щодо переходу на сплату єдиного податку за ставкою у розмірі 5% або заяву щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування. 

А тепер більш докладніше. 

Відповідно до п. 184.2 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) анулювання реєстрації платника ПДВ, на підставі, визначеній у пп. «а» п. 184.1 ПКУ, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах «б» – «з» п. 184.1 ПКУ, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу

Якщо щодо особи, зареєстрованої платником податку до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи (крім перетворення) або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця або якщо до реєстру платників єдиного податку внесено запис про застосування спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку на додану вартість, анулювання реєстрації проводиться контролюючим органом автоматично на підставі відповідних відомостей або за даними реєстру платників єдиного податку. 

Анулювання реєстрації платника ПДВ здійснюється на дату подання заяви платником ПДВ або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації. 

Контролюючий орган, який прийняв самостійне рішення про анулювання реєстрації платника податку, зобов’язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації. 

Згідно з пп. 5 п. 293.8 ПКУ у разі анулювання реєстрації платника ПДВ платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату єдиного податку за ставкою у розмірі 5% (для платників єдиного податку 3 групи) або відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування шляхом подання заяви щодо зміни ставки єдиного податку чи відмови від застосування спрощеної системи оподаткування не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу, в якому здійснено анулювання реєстрації платником ПДВ. 

Оскільки нормами глави 1 розд. XIV ПКУ у разі анулювання реєстрації платника ПДВ не передбачено іншого терміну для подання заяви щодо зміни ставки єдиного податку чи відмови від застосування спрощеної системи оподаткування після закінчення терміну, ніж визначений пп. 5 п. 293.8 ПКУ, то фізична особа – підприємець – платник єдиного податку 3 групи, якій контролюючим органом анульовано реєстрацію платника ПДВ в останні дні кварталу, буде перебувати на спрощеній системі оподаткування та застосовувати ставку єдиного податку у розмірі 3% протягом такого кварталу та наступного кварталу, в якому такій особі необхідно не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу в якому здійснено анулювання реєстрації платником ПДВ, подати заяву щодо переходу на сплату єдиного податку за ставкою у розмірі 5% або заяву щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування. 

Про це повідомлено на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 107.01.08.