Так, потрібно.
Особи, які мають статус податкових агентів, та платники ЄСВ зобов’язані подавати у строки, визначені Податковим кодексом України (далі – ПКУ), податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Це передбачено вимогами пп. «б» п. 176.2 ПКУ).
Нагадаємо, з 01.01.2025 р. Розрахунок подається щомісячно протягом 20 календарних днів після останнього дня звітного місяця.
Разом з тим відповідно до пп. 14.1.180 ПКУ податковий агент щодо ПДФО – це, зокрема, самозайнята особа, яка незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов’язана нараховувати, утримувати та сплачувати податок до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ПКУ.
Самозайнята особа – платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності (пп. 14.1.226 ПКУ).
Платники податків, у т. ч. податкові агенти, платники ЄСВ, зобов’язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені ПКУ для податкового місяця, податковий Розрахунок (п. 51.1 ПКУ).
Форма податкового Розрахунку і Порядок її заповнення та подання податковими агентами податкового Розрахунку, затверджені наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.
Враховуючи викладене, податковий агент, який нараховує (виплачує) доходи на користь самозайнятих осіб (в т.ч. ФОП та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність) зобов’язаний подавати податкову звітність контролюючому органу, зокрема Розрахунок, незалежно від того, що ПКУ передбачено звільнення податкового агента від обов’язку нарахування і сплати ПДФО та військового збору з зазначених доходів.
Умовою для цього є надання самозайнятою особою копії документів, що підтверджують його державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності (довідки про взяття на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність), а також у разі необхідності витягу з реєстру платників єдиного податку.
Згідно з Довідником ознак доходів фізосіб, наведеним у додатку 2 до Порядку, дохід, виплачений самозайнятій особі, відображається податковим агентом у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «157».
Таке роз'яснення розміщено на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, категорія 103.25