ФОП отримав статус особи з інвалідністю: що з ЄСВ?

424 20.01.2021

З якого періоду ФОП, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства звільняються від сплати ЄСВ за себе, якщо вони набули статус пенсіонера або особи з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу? Податківці надали роз'яснення.

Відповідно до п. п. 4, 5 та 5-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464) ФОП, в тому числі єдинники, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства (якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах) є платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ).

Нормами ч. 5 ст. 8 Закону № 2464 ЄСВ для зазначених категорій платників встановлено у розмірі 22% до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування ЄСВ.

Базу нарахування ЄСВ для таких осіб визначено п. п. 2 та 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464, терміни сплати ЄСВ встановлено абз. третім ч. 8 ст. 9 Закону № 2464.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платники ЄСВ зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати ЄСВ до контролюючого органу за основним місцем обліку платника ЄСВ.

ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 9 Закону № 2464).

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону № 2464 особи, зазначені у п. п. 4, 5 та 5-1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі – Закон № 1058), та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

ФОП, в тому числі єдинники, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства, які набули статус пенсіонера за віком або за вислугою років, або особи з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, звільняються від сплати за себе ЄСВ з наступного місяця після набуття такого статусу.

Оскільки пропорційний розрахунок бази нарахування ЄСВ для даних категорій платників Законом № 2464 не передбачений, то місяць, в якому такі особи набули право на пенсію за віком або за вислугою років, або статус особи з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, відноситься до базового звітного періоду, за який сплачується ЄСВ.

Відповідь розміщена на Інформаційно-довідковому порталі «ЗІР», категорія 201.04.