Згідно зі ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI платниками ЄСВ є, зокрема фізособи-підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність.
Взяття на облік платників ЄСВ – ФОПів здійснюється на підставі відомостей, наданих держреєстратором відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV, платників ЄСВ – фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність, – на підставі заяви, яка подається протягом 10 к. дн. після держреєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання документа, що підтверджує право фізособи на ведення незалежної професійної діяльності.
Якщо фізособа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа здійснює незалежну професійну діяльність, така фізособа обліковується в контролюючих органах як ФОП з ознакою провадження незалежної професійної діяльності. Це передбачено пп. 4 п. 6.7 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.
Якщо ФОП, яка одночасно здійснює незалежну професійну діяльність, припиняє здійснення лише незалежної професійної діяльності та, при цьому, не припиняється держреєстрація фізособи-підприємця, у такому випадку йде мова про зміни в облікових даних платника.
Для внесення змін до облікових даних та зняття ознаки провадження незалежної професійної діяльності, такій фізособі необхідно подати до ДПС за основним місцем обліку заяву (за ф. № 5-ОПП з позначкою «зміни» – ред.) та копію документа, який підтверджує припинення (зупинення) незалежної професійної діяльності. Підтвердженням припинення незалежної професійної діяльності є відомості (витяг) відповідного реєстру, до якого вноситься інформація про держреєстрацію такої діяльності, щодо припинення або зупинення, або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу.
Про це повідомили податківці ГУ ДПС у Запорізькій області.
Аналогічне роз’яснення розміщене на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 201.04.
Крім того, до ДПС слід повернути і ф. № 34-ОПП.
При цьому, довідка про зняття з обліку платника податків за формою № 12-ОПП у такому випадку не видається, оскільки фізособа продовжує перебувати на обліку в контролюючих органах, як фізособа – підприємець.
Звертаємо увагу, що форму № 5-ОПП (ідентифікатор форми F1314103) зручно подавати з СОТА (рис. 1).
Рис. 1
Про те, чи може ФОП одночасно бути адвокатом, нотаріусом, читайте на вебсервісі СОТА.