Платник податків зобов’язаний за кожний встановлений Податковим кодексом України (далі - ПКУ) звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п. 49.2 ПКУ).
Податкова декларація подається за звітний період в установлені ПКУ строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ПКУ).
У разі ліквідації чи реорганізації (у т. ч. до закінчення податкового (звітного) періоду), декларація, зокрема, з місцевих податків і зборів може подаватися за податковий (звітний) період, на який припадає дата ліквідації чи реорганізації, до закінчення такого звітного періоду (пп. 49.18.8 ПКУ).
Нагадаємо, що внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр) запису про припинення підприємницької діяльності ФОП чи незалежної професійної діяльності фізичної особи здійснюється у разі, зокрема, внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, ФОП та громадських формувань (далі - ЄДР) запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП - з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП (пп. 65.10.1 ПКУ).
Зверніть увагу! Державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов’язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов’язань та застосування штрафних санкцій і нарахування пені за їх невиконання (абз. другий та третій пп. 65.10.4 ПКУ).
Важливо! Якщо після внесення до Державного реєстру запису про припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності ФОП продовжує провадити таку діяльність, вважається, що вона розпочала таку діяльність без взяття її на облік як самозайнятої особи.
Нагадаємо, що згідно з пп. 2 п. 299.10 ПКУ реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності ФОП відповідно до закону – в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення.
У разі припинення провадження господарської діяльності податкові зобов’язання із сплати єдиного податку нараховуються такому платнику до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому анульовано реєстрацію (абз. перший п. 295.8 ПКУ).
За який період звітувати?
У разі припинення підприємницької діяльності ФОП, які є платниками єдиного податку, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому відповідним контролюючим органом отримано від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення (п. 294.6 ПКУ).
Слід зазначити, що з 01.04.2021 р. податкова декларація платника єдиного податку - ФОП подається за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578 (далі - Декларація), у складі якої передбачено подання звітності про нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ) до органу ДПС за основним місцем обліку платника ЄСВ.
Таким чином, фізичні особи, щодо яких до ЄДР внесено запис про припинення підприємницької діяльності ФОП, подають Декларації востаннє за податковий (звітний) квартал, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, з наростаючим підсумком з початку року, у строки, визначені пп. 49.18.2 та 49.18.8 ПКУ, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу або до закінчення такого звітного періоду на який припадає дата ліквідації.
Особливості заповнення.
У полі 8 «Особливі відмітки» Декларації у рядку 8.1 «платника податку, що подає декларацію за останній податковий (звітний) період, на який припадає дата державної реєстрації припинення» проставляється позначка - «Х».
У вебсервісі СОТА це виглядатиме так:
У якій формі подавати звітність?
Відповідно до п. 42.6 ПКУ електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом припиняється, зокрема, у випадку наявності в Державному реєстрі інформації про припинення підприємницької діяльності ФОП чи незалежної професійної діяльності фізичної особи.
Таким чином, остання Декларація подається особисто (уповноваженою на це особою) або надсилаються поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.
При цьому фізичні особи, разом з останньою Декларацією подають Додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (крім фізичних осіб, які звільняються від сплати за себе ЄСВ відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
Про це повідомили податківці ДПСУ.
Нагадаємо, що форма Декларації затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578. Для ФОП 1-2 гр. ідентифікатор форми F0103405 (річна), для ФОП 3 гр. - F0103307 (квартальна), для ФОП 4 гр - F0103804.