ФОП реалізовує автотовари: чи зберігати документи?

499 13.09.2023

ФОП - платник єдиного податку здійснює реалізацію запчастин для автотранспортних засобів (зокрема, але не виключно, гальмівних дисків та колодок, шлангів гальмівних армованих), що не входять до Перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабміну від 16.03.2017 р. № 231. Чи потрібно такому ФОП мати та зберігати документи, що підтверджують витрати на придбання таких товарів? 

Зазначимо, що оплата за продані товари надходить від покупців на поточний рахунок ФОП у форматі ІВАN.  

Пунктом 44.1 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) платники податків для цілей оподаткування зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. 

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абз. першим п. 44.1 ПКУ

Платники податків зобов’язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених п. 44.1 ПКУ, а також документів, пов’язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків (п. 44.3 ПКУ). 

Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 ПКУ (п. 292.13 ПКУ). 

ФОП-єдинник першої і другої груп та ФОП-єдиного податку третьої групи, які не є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів (п.296.1 ПКУ). 

Отже, ФОП-єдинники, які не зареєстровані платниками ПДВ (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння), не зобов’язані вести облік товарних запасів за місцем їх реалізації та підтверджувати походження товарів документами. 

Таким чином, ФОП-єдинники другої групи зобов’язані вести облік доходів з урахуванням вимог п. 44.1 ПКУ та не повинні підтверджувати (в т. ч. первинними документами) витрати на придбання товарів.  

Таке роз'яснення надано в ІПК від 10.08.2023 р. № 2402/ІПК/99-00-07-04-01-06. 

Щоб отримати індивідуальну податкову консультацію з питань, які виникають в процесі вашої діяльності, радимо звернутися до ДПСУ.