Нагадуємо нашим читачам, що фізособи-підприємці, в т. ч. ті, що обрали спрощену систему оподаткування (крім е-резидентів), звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Це визначено ч. четвертою ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464).
Згідно з п. 3.4 розд. ІІІ Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів України, Пенсійним фондом України та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування Пенсійний фонд України щомісяця надає ДПСУ дані про пенсіонера за віком, інваліда, дату встановлення пенсії, встановлення (втрати) інвалідності.
На підставі інформації, отриманої в ПФУ, в реєстрі страхувальників встановлюються/знімаються відповідні ознаки, зокрема, «фізична особа – пенсіонер за віком», або «особа з інвалідністю».
Оскільки Законом № 2464 не передбачено пропорційного розрахунку бази нарахування ЄСВ для фізосіб-підприємців, то місяць, в якому втрачено статус «особи з інвалідністю» є базовим звітним періодом для таких категорій платників.
Отже, фізособа-підприємець (крім е-резидентів) зобов’язана сплачувати ЄСВ за місяць, в якому було втрачено статус «особи з інвалідністю».
Про це інформують в ГУ ДПС в Івано-Франківській області.
Також на цю тему читайте матеріал ФОП – пенсіонер або має інвалідність: що з ЄСВ? у вебсервісі СОТА.