Графік відпусток для працівників ФОП

2920 10.02.2022

Право на відпустку надано кожному працівнику Конституцією України

Умови, тривалість і порядок надання працівникам відпусток визначено Кодексом законів про працю України (далі - КЗпП) та Законом України “Про відпустки”.

Працівники ФОП мають такі ж права на щорічну відпустку, як і працівники великих компаній.

Ті, працівники, з якими укладено трудовий договір, надається оплачувана відпустка, у т. ч. тим, хто працює неповний робочий день, тиждень або працює за сумісництвом.

Нагадаємо, що щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш, як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відліковується з дня укладення трудового договору.

Зазначимо, що працівник має право на відпустку повної тривалості у перший рік через шість місяців роботи. Якщо ж працівник хоче піти у відпустку раніше, це можна вирішити з роботодавцем. Адже надати відпустку чи відмовити - право роботодавця.

ФОП, як і роботодавець юрособи, повинен скласти графік відпусток своїх працівників. Графік відпусток складається щороку, до 5 січня у довільній формі й затверджується наказом.

У графіку встановлюється черговість відпусток, працівники мають ознайомитися з ним під підпис (ч. 4 ст. 79 КЗпП і ч. 10 ст. 10 Закону України «Про відпустки»).

Строку давності у відпустки немає. За невикористану щорічну відпустку виплачується компенсація при звільненні. А у разі, коли працівники не скористались правом на відпустку протягом двох років поспіль, роботодавець може отримати штраф (ч. 5 ст. 11 Закону України «Про відпустки»).

Такі роз'яснення були надані Управлінням Держпраці у Кіровоградській області.

Важливо! Примусово відправити працівника у відпустку роботодавець не може. Можна тільки домовитись з працівником. 

У разі відсутності графіка відпусток на роботодавця чекає «трудовий» штраф відповідно до ст. 265 КЗпП у розмірі однієї МЗП (у 2022 році - 6500 грн). На посадових осіб роботодавця, а також на ФОП - адмінштраф у розмірі від 510 грн до 1700 грн (ч. 1 ст. 41 КпАП).