Кошти ФОП на рахунках,відкритих за кордоном: чи можна?

2483 04.09.2023

Фізичні особи, які мають постійне місце проживання на території України, мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, якщо вони зареєстровані як підприємці. Це визначено вимогами ч. другої ст. 5 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» вiд 16.04.1991 року № 959-ХІІ (далі - Закон № 959). 

Зазначимо, що зовнішньоекономічна діяльність - це, зокрема, дiяльнiсть суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так за її межами. 

Принципи валютного регулювання, викладені у ст. 2 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 р. № 2473-VIII (далі - Закон № 2473), передбачають, зокрема, право фізичних та юридичних осіб - резидентів укладати угоди з резидентами та (або) нерезидентами та виконувати зобов’язання, пов’язані з цими угодами, у національній валюті чи в іноземній валюті, у т. ч. відкривати рахунки у фінансових установах інших країн

Резиденти з урахуванням обмежень, визначених Законом № 2473 та іншими законами України, мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції (ч. третя ст. 4 Закону № 2473). 

Порядок проведення розрахунків за валютними операціями визначається НБУ (ч. четверта ст. 5 Закону № 2473). 

Розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках. Це визначено абз. першого п. 16 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 року № 5 (далі - Положення № 5).  

Виходячи із зазначеного, чинним законодавством не заборонено фізичним особам відкривати рахунки у фінансових установах інших країн. 

Водночас, кошти за операціями ФОП (спрощена або загальна система оподаткування), зокрема, з експорту товарів (послуг) підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України. 

При цьому ст. 177 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) визначається порядок оподаткування доходів, отриманих ФОП від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування. 

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначені п. 291.1 ПКУ

У разі якщо кошти, отримані від нерезидента на рахунок, відкритий в іноземному банку, не зараховані на рахунок для здійснення підприємницької діяльності у банку в Україні, то такі кошти не включаються до доходу ФОП (спрощена або загальна система оподаткування), але оподатковуються за правилами, встановленими для платників податків фізичних осіб. Тобто, такі кошти включаються до загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід та оподатковуються ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%) на загальних підставах. 

Об’єктом оподаткування резидента є іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України. Оподаткування іноземних доходів встановлено п. 170.11 ПКУ

Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п. 164.4 ПКУ). 

Про це повідомили податківці ДПС у Житомирській області.