Лікарняні та декретні для ФОП

10055 12.03.2021

Фізичні особи – підприємці, які здійснюють сплату ЄСВ, мають право на отримання лікарняних та декретних виплат за рахунок Фонду соціального страхування України (далі – Фонд). Це передбачено ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105.

Виключення: якщо ФОП має заборгованість зі сплати ЄСВ. У такому разі допомогу від Фонду він не отримає.

Підставою для виплати лікарняних та декретних виплат є копія листка непрацездатності, засвідчена установою охорони здоров'я, яка його видала ФОП.

Особливості у заповненні листка непрацездатності ФОП

У графі «місце роботи» такого листка потрібно вказати, що це ФОП, і його прізвище. Такий листок непрацездатності має зберігатися у ФОП. I розраховувати суму виплат, а також звертатися за фінансуванням до Фонду підприємцю доведеться самостійно.

За рахунок Фонду лікарняні оплачують лише з шостого дня непрацездатності, а декретні виплачують за всі дні перебування в декреті.

Особливості отримання соцвиплат під час карантину

Згідно з п. 9-10.1 розд. VIII Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI у зв'язку з карантином всі ФОПи мали право не сплачувати ЄСВ за березень, квітень, травень 2020 року та додатково платники єдиного податку – за грудень 2020 року - травень 2021 року.

Проте відповідно до п. 14-5 розд. XV Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV такі періоди включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів. Враховуючи зазначене, такі ФОПи мають право за вказані періоди отримати соціальні виплати.

Оподаткування лікарняних та декретних

Утримувати податки з отриманих лікарняних та декретних виплат ФОПу не потрібно. Обов’язок щодо нарахування податку на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % та військового збору - 1,5 % та їх сплату до бюджету покладено на Фонд. На суми лікарняних та декретних, отриманих підприємцем від Фонду, ЄСВ не нараховується.

Роз’яснення надали податківці ГУ ДПС у Луганській області.