Згідно з приписами п. 9-19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464), тимчасово, з 01.03.2022 р. до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом 12-ти місяців після припинення або скасування воєнного стану, ФОПи, в т. ч. ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе.
абз. другого п. 2 ч. першої ст. 7 Закону № 2464 щодо таких періодів для таких осіб не застосовується. Йдеться про наступну норму: якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ, але не менше мінімального страхового внеску.
Разом з цим, такими особами розрахунок ЄСВ у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абз. першого цього пункту єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.
Нагадуємо, що страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню та сплачуються внески (нею, роботодавцем) на страхування, якщо інше не передбачено законодавством.
Отже, застосування або незастосування положень п. 9-19 розд. VIII Закону № 2464 є правом зазначених платників ЄСВ, тобто, не позбавляє таких осіб можливості сплачувати ЄСВ за себе в терміни, визначені законодавством, та зазначати суми такого ЄСВ в декларації, що, зокрема, є передумовами для зарахування страхового стажу.
Про це інформує ДПС.