Підтвердження сум витрат на РКО для ФОП

2742 25.10.2021

У рубриці Сам собі ФОП розглянемо питання використання банківської виписки ФОПом-загальником, як документа, що підтверджує суму витрат на оплату банківських послуг з розрахунково-касового обслуговування.

Нагадаємо, що оподаткування доходів, отриманих ФОП від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Крім того, об’єктом оподаткування ФОП є чистий оподатковуваний дохід (різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такого ФОП), п. 177.2 ПКУ.

Також ПКУ визначає перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів ФОП від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, зокрема, до таких витрат належать витрати на плату за розрахунково-касове обслуговування, прямо пов’язані з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (п. 177.4 ПКУ).

Важливо! ФОП зобов’язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді.

Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат ФОПами і фізособами-незалежниками, та Порядку її ведення, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 № 261 (далі – Порядок № 261).

Так, пп. 6 п. 1 розд. ІІ Порядку № 261 встановлено, що документами, які підтверджують витрати, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів (робіт, послуг).

Крім того, п. 62 Положення про організацію бухгалтерського обліку, бухгалтерського контролю під час здійснення операційної діяльності в банках України, затвердженого постановою НБУ від 04.07.2018 р. № 75 визначено, що виписки з особових рахунків клієнтів є підтвердженням виконаних за день операцій і призначаються для видачі або відсилання клієнту.

Порядок, періодичність друкування та форма надання виписок (у паперовій/електронній формі) із особових рахунків клієнтів обумовлюються договором банківського рахунку, що укладається між банком і клієнтом під час відкриття рахунку.

Отже, ФОП на загальній системі оподаткування має право використовувати виписку з особового рахунку клієнта банку як документ, що підтверджує суму витрат на оплату банківських послуг з РКО, за умови зазначення в ній інформації про надання банком таких послуг, сум операцій та заповнення обов’язкових реквізитів.

Таке роз’яснення надано на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 104.05.

Про облік доходів та витрат ФОП-єдинників 1-3 груп, читайте у розділі Новини версервісу СОТА.