Податковий розрахунок з типом «Довідковий»

4598 24.02.2021

Як ми вже повідомляли, за звітний I квартал 2021 р. подається об’єднана звітність з ЄСВ, ПДФО та військового збору. Нагадаємо, що граничний строк її подання – 11.05.2021 р.

Роз’яснень контролюючих органів відносно заповнення нової звітності дуже мало, але нами зафіксовано безліч питань від страхувальників щодо її майбутнього заповнення. Наш аналітичний відділ відслідковує та вчасно проінформує про особливості заповнення цієї звітності.

Нова звітність передбачає Розрахунок та додатки до нього, що містять персоніфіковані відомості, з типом «Звітний» як «Довідковий».

Наразі ми ознайомимо Вас із роз’ясненнями щодо подання Податкового розрахунку з типом “довідковий”, які надали фахівці ПФУ у листі від 22.01.2021 р. № 2800-050102-1/2832 та Мінфіну у листі від 27.01.2021 р. № 11220-02-62/2362 (далі – Лист № 11220).

Розрахунок із типом «Довідковий» подається платником ЄСВ з типом «Звітний». У його додатках є інформація про призначення пенсії застрахованим особам або матеріального забезпечення, страхових виплат.

У рядку 035 додатка 1 до Податкового розрахунку «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» (далі – Д1) слід обирати необхідну позначку:

  • для призначення пенсії – при поданні Д1 у складі Податкового розрахунку з типом «Звітний» як «Довідковий» для призначення пенсії застрахованим особам. При цьому Д1 має містити відомості для призначення пенсії щодо застрахованої особи, які подаються за період до дати формування заяви на призначення пенсії;
  • для призначення матеріального забезпечення, страхових виплат – при поданні Д1 у складі Податкового розрахунку з типом «Звітний» як «Довідковий» для призначення матзабезпечення, страхових виплат застрахованим особам. У такому разі Д1 має містити відомості для призначення інших соціальних виплат по застрахованій особі.

Отже, підсумуємо: Податковий розрахунок з типом «Довідковий» подається протягом звітного кварталу при призначенні пенсії або інших соціальних виплат застрахованій особі.

При поданні об’єднаної звітності за звітний квартал до Податкового розрахунку та його складових необхідно включати відомості щодо нарахування ЄСВ на осіб, стосовно яких раніше було надано Податковий розрахунок типу «Довідковий».

При виникненні питань щодо подання об’єднаної звітності, платникам слід звертатись до ДПС.

Наразі передбачено подання довідкової об'єднаної звітності у паперовому вигляді. Ми, як розробники, обов’язково повідомимо про появу електронної форми цього звіту.

Увага! Розрахунок та додатки до нього з типом «Звітний» як «Довідковий» подаються роботодавцем за необхідності призначення застрахованим особам поза межами звітного щоквартального періоду пенсій, матеріального забезпечення або страхових виплат. Звітність подається виключно за осіб, яким необхідно призначити відповідні виплати. Про це, за посиланням на Лист № 11220, повідомив ФСС.

До того ж, ФСС роз’яснив особливості надання матзабезпечення у зв’язку із законодавчими змінами. Зокрема, це стосується змін щодо сплати ЄСВ підприємцями, самозайнятими особами та членами фермерських господарств.

Нагадаємо, що ці категорії осіб звільняються від сплати ЄСВ за себе, якщо за них цей внесок заплатив роботодавець за основним місцем їх роботи. Крім того, самозайняті особи звільняються від сплати ЄСВ за себе, якщо вони провадять незалежну професійну діяльність як підприємці.

https://lh4.googleusercontent.com/dvfVxoiwXwDP0P486ancJQOh61wMd0-36EC34aiG2m1OXndz-CC-A1Kqo2U7ZK0nL_q86BX8hggXrETbw-S94rbzQ2XwtJ48yPMcd5yLyTWPqArFAJkbSetAFY-5-uF6g1JirCVP Якщо зазначені категорії осіб отримують пенсію за віком або за вислугу років, мають інвалідність, досягли пенсійного віку та отримують за законом пенсію чи соціальну допомогу, вони можуть бути платниками ЄСВ виключно на добровільних умовах.

Тобто, право на отримання матеріального забезпечення від ФСС для цих осіб має особливості, оскільки застрахованою особою вважається особа, яка сплатила або за яку сплачено роботодавцем ЄСВ.

Якщо у місяці, в якому зазначені особи не сплачували ЄСВ (отже, не були застрахованими), вони захворіли, отримали невиробничу травму, або настав 30 тиждень вагітності, право на матеріальне забезпечення не набувається.

Самозайняті особи, зареєстровані як фізичні особи – підприємці, набувають право на матеріальне забезпечення лише як ФОП. Особи, які отримують пенсію за вислугу років, набувають право на отримання матеріального забезпечення від ФСС за умови добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування та сплати ЄСВ.

Будьте уважні! Розраховуючи суму матеріального забезпечення від ФСС за середньоденним доходом, періоди несплати ЄСВ не виключаються із розрахункового періоду. Водночас, допомога по вагітності та пологах для таких осіб незалежно від визначеного розміру середньоденного доходу не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.