Фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, не може бути підприємцем у межах такої незалежної діяльності. При цьому чинним законодавством не заборонено фізичній особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність, бути підприємцем та здійснювати іншу (відмінну від незалежної) підприємницьку діяльність, не заборонену законом. Це передбачено нормами Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Так, порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем (далі - ФОП) від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, визначено ст. 177 ПКУ.
Доходи ФОП, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою 18% (п. 177.1 ПКУ).
Базою оподаткування для ФОП на загальній системі є чистий оподатковуваний дохід, який є результатом зменшення загального доходу (виручки) на суму понесених та підтверджених господарських витрат (п. 177.2 ПКУ).
За підсумками календарного року ФОП зобов'язані подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи до податкового органу за своєю податковою адресою у встановлені ПКУ строки. У цій декларації також відображаються суми сплачених авансових платежів з податку на доходи (п. 177.5 ПКУ).
ФОП зобов’язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
ФОП подають річну податкову декларацію у строк, визначений пп. 49.18.4 ПКУ, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, а також відомості про суми єдиного внеску, нарахованого на доходи від підприємницької діяльності в розмірах, визначених відповідно до закону (п. 177.11 ПКУ).
Щодо фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Відповідно до п. 178.2 ПКУ доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною в п. 167.1 ПКУ (18%).
Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності (п. 178.3 ПКУ).
Самозайняті особи (фізособи, що провадять незалежну професійну діяльність, та зареєстровані як такі іноземці/особи без громадянства – резиденти) звітують про свої доходи за рік, подаючи податкову декларацію згідно з розділом IV ПКУ у строки, визначені для фізосіб – платників ПДФО. У декларації зазначаються як доходи від незалежної професійної діяльності, так і всі інші доходи з українських та іноземних джерел. (п. 178.4 ПКУ).
Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат ФОП і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність (далі – Типова форма) та Порядок ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат, фізичними особами – підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну, затверджені наказом Мінфіну від 13.05.2021 № 261.
Отже, якщо фізособа здійснює підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування та незалежну професійну діяльністю, така обоса зобов'язана вести єдиний облік своїх доходів та витрат за встановленою формою, відображаючи операції від обох видів діяльності протягом року.
Після закінчення звітного року ця особа має подати одну податкову декларацію до 1 травня наступного року. Декларація подається за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 02.10.2015 № 859.
Під час заповнення податкової декларації, крім доходів від незалежної професійної діяльності та підприємництва, також вказуються інші доходи, отримані в Україні та за кордоном.
Фізична особа самостійно обчислює суму податку на доходи та сплачує її до бюджету в термін, визначений п. 57.1 ПКУ, тобто протягом 10 календарних днів після останнього дня подання податкової декларації.
Таке роз'яснення розміщено на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, 104.04.
Нагадаємо, що користувачі СОТА.ЗВІТ (ФОП-єдинники, ФОП-загальники та самозайняті особи) можуть вести облік своїх доходів та витрат за встановленою формою на платформі СОТА.