Припинення держреєстрації ФОП: який період перевірять?

447 12.01.2024

Нагадуємо, що підставами для внесення змін до облікових даних платників податків є інформація органів держреєстрації. Це передбачено пп. 66.1.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). 

Порядок зняття з обліку самозайнятих фізичних осіб як платників податків у контролюючих органах визначено п. 11.18 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588). 

Підстава для зняття ФОП з обліку 

Підставою для зняття ФОП з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості з ЄДР про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності фізособою – підприємцем за її рішенням, або за судовим рішенням, або у разі її смерті, або оголошення її померлою, або визнання її безвісно відсутньою (абз. перший пп. 1 п. 11.18 Порядку № 1588). 

Фізособи-незалежники знімаються з обліку після припинення або зупинення незалежної професійної діяльності або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу, за наявності документально підтвердженої інформації відповідного реєстру чи уповноваженого органу, що реєструє таку діяльність або видає документи про право на заняття такою діяльністю (свідоцтва, дозволи, сертифікати тощо), та поданих до ДПС за основним місцем обліку заяви за за формою № 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за формою № 6-ОПП. Це передбачено  пп. 2 п. 11.18 Порядку № 1588. Підтвердженням припинення незалежної професійної діяльності є відомості (витяг) відповідного реєстру, до якого вноситься інформація про державну реєстрацію такої діяльності, щодо припинення, або зупинення, або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу. 

До відома! Після держреєстрації припинення підприємницької діяльності фізособа продовжує обліковуватись у ДПС як фізособа – платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності (абз. перший пп. 6 п. 11.18 Порядку № 1588). 

Що можуть перевірити при припиненні держреєстрації та в які строки? 

Документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема, коли розпочато процедуру припинення підприємницької діяльності ФОП, або подано заяву про зняття з обліку платника податків (пп. 78.1.7 ПКУ). 

Контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 ПКУ, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника податків у випадках, визначених ПКУ, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня – у разі проведення перевірки операції відповідно до ст. ст. 39 і 39-2 ПКУ), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної п. 133.4 ПКУ, та/або граничного строку сплати грошових зобов’язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, – за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку ДПС не визначає суму грошових зобов’язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов’язання (в т. ч. від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. 

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації або уточнюючої декларації ДПС має право визначити суму податкових зобов’язань в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією протягом 1095 днів (2555 дня – у разі проведення перевірки відповідно до ст. ст. 39 і 39-2 ПКУ) з дня подання уточнюючого розрахунку (декларації). 

У разі виявлення за результатами перевірки порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов’язаних з декларуванням податкових зобов’язань платником податків, а також порушень вимог іншого, крім податкового, законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 ПКУ, має право самостійно визначити суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідного правопорушення. 

З місцевих податків та/або зборів, за якими передбачено подання річної податкової декларації, контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 ПКУ, має право за результатами перевірки самостійно визначити суму грошових зобов’язань, у разі виявлення ним за результатами перевірки заниження суми визначеного платником податків податкового зобов’язання з цих податків, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати цих податків, визначених відповідними розділами ПКУ. 

Граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування грошових зобов’язань, визначеним ст. 102 ПКУ (п. 113.1 ПКУ). 

Однак, в частині ЄСВ, згідно з ч. шістнадцятою ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI, строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується. 

Зауважимо, що п. 52-2 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ на період з 18.03.2020 р. по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених ст. 102 ПКУ

При цьому дію п. 52-2 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ зупинено на період дії воєнного, надзвичайного стану згідно із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2120-IX

Особливості перевірки до 01.08.2023 р. та після податків та ЄСВ 

Водночас, п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цим пунктом. 

Так, відповідно до пп. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, до 01.08.2023 р., для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених пп. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ

Отже, у разі внесення до ЄДР запису про припинення підприємницької діяльності ФОП або подання до ДПС заяви за формою № 8-ОПП (ідентифікатор форми F1314202) про ліквідацію або реорганізацію платника податків фізособою, яка припинила незалежну професійну діяльність, позапланова документальна перевірка (крім ЄСВ) проводяться за період, визначений ДПС з урахуванням строків давності – 1095 днів, що продовжуються на період їх зупинення з 18.03.2020 р. до 31.07.2023 р. (включно). 

При цьому грошове зобов’язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абз. першому п. 102.1 ПКУ (1095 днів), якщо податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов’язання, не було подано (пп. 102.2.1 ПКУ). 

Документальною позаплановою перевіркою в частині правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати ЄСВ охоплюється період з 01.01.2011 р. або період, що настає за періодом, який перевірено попередньою перевіркою із зазначеного питання. 

Про це повідомили податківці на Загальнодоступному Інформаційно-довідковому ресірсі «ЗІР», категорія 103.03.