НБУ роз’яснив порядок використання поточних підприємницьких рахунків для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності фізосіб та для власних потреб.
Що саме змінюється для ФОП?
Для ФОП діють норми щодо здійснення всіх видів розрахунково-касових операцій (далі – РКО) відповідно до договору та вимог законодавства України, які встановлені з 2003 року. Йдеться про Інструкцію про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків –резидентів і нерезидентів, затверджену постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492.
Як і раніше, ФОП може витрачати кошти з «підприємницького» рахунку лише для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності. Водночас після сплати всіх податків та зборів вони мають право перерахувати кошти з поточного рахунку, відкритого для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності, на поточний рахунок, відкритий цією особою для власних потреб.
Чи справді ФОП для здійснення операцій, пов’язаних з власними потребами, мають перерахувати кошти з рахунку ФОП на власний поточний рахунок фізособи, відкритий для власних потреб?
Так. За поточними рахунками в національній валюті ФОПів і фізосіб-незалежників здійснюються всі види РКО, крім операцій пов’язаних із власними потребами.
Після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених, зокрема, Податковим та Господарським кодексами України, ФОП мають право перерахувати кошти з таких рахунків на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб.
Кошти з рахунку ФОП на рахунок для власних потреб перераховуються після підтвердження про сплату податків та зборів або відсутність заборгованості за ними.
Для чого внесено такі зміни в розрахунки ФОП?
НБУ не вносив змін по суті, а лише уточнив норму про порядок використання поточних рахунків ФОП.
ФОП мають право після слати податків та зборів отримати чистий дохід як готівкою, так і перераховувати цей дохід на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб.
Упорядкування операцій ФОП сприятиме мінімізації ризиків здійснення фінансових операцій з ознаками фіктивності, зниженню проявів тіньової економіки та розвитку безготівкових розрахунків..
Як ФОПи можуть використати кошти зі свого бізнес-рахунку?
За поточними рахунками ФОП в національній валюті можна здійснювати всі види РКО, крім операцій, пов’язаних із власними потребами.
Суб’єкти господарювання, які мають поточні рахунки в банках і зберігають на цих рахунках кошти, можуть здійснювати розрахунки за своїми грошовими зобов’язаннями, що виникають у господарських відносинах, у безготівковій формі, а також у готівковій формі відповідно до вимог та обмежень визначених Положенням про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженим постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148 (далі – Положення № 148).
Чи встановлені обмеження щодо зняття готівки ФОП через банкомат?
Корпоративна картка є інструментом доступу до поточного рахунку ФОП, за допомогою якої здійснюється РКО по рахунку, з урахуванням обмежень, встановлених Положенням про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затвердженим постановою Правління НБУ від 05.11.2014 р. № 705 та Положенням № 148.
Обмежень щодо виплати чистого доходу ФОП, зокрема, через банкомат за допомогою корпоративної картки, немає.
Які санкції передбачені за порушення розрахунків ФОП?
Контроль за сплатою податків і зборів та застосування передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового законодавства покладено на контролюючі органи, відповідно до ст. 191 Податкового кодексу України.