Користувач має право за власним вибором відкривати відповідні рахунки в будь-яких надавачів платіжних послуг, що мають право відкривати рахунки відповідно до вимог Закону України «Про платіжні послуги» від 30.06.2021 р. № 1591-IX та Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою НБУ від 29.07.2022 р. № 162 (далі - Інструкції № 162).
Фізична особа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб (п. 10 розд. І Інструкції № 162).
Відповідно до п. 33 розд. ІІ Інструкції № 162 банк відкриває поточний рахунок для здійснення підприємницької діяльності ФОП, який не має рахунку у цьому банку, в нижчезазначеному порядку.
ФОП повинен:
Відкриття нового рахунку користувачу, який уже має рахунок у цього надавача платіжних послуг, ідентифікований та верифікований надавачем платіжних послуг, може здійснюватися надавачем платіжних послуг на підставі поданих користувачем за допомогою засобів дистанційної комунікації документів в електронній формі (п. 19 розд. І Інструкції № 162).
Забороняється використовувати поточні, платіжні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької діяльності.
За поточними, платіжними рахунками в національній валюті фізичних осіб – резидентів здійснюються платіжні операції відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов’язані зі здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.
Отже, ФОП (у т. ч. ФОП на спрощеній системі оподаткування) має право сплачувати податки та збори, нараховані такій особі як фізичній особі - громадянину з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законом.
Про це нагадали податківці ДПС у Запорізькій області.