Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням ТТН

1021 06.08.2024

Податківці нагадали українським перевізникам, що укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням товарно-транспортної накладної.? У разі відсутності товарно-транспортної документації платник податків, відповідно до правил бухгалтерського обліку, не має підстав для врахування вартості таких послуг при формуванні собівартості. Про це повідомили податківці Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

Чому ТТН є критично важливим елементом для діяльності компаній, та як спростити роботу із цим документом в електронному вигляді — читайте далі. 

Як відбувається перевезення вантажу відповідно до законодавства України?

Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної. Товарно-транспортна накладна (ТТН) – це документ, який складається вантажовідправником для оформлення перевезень вантажів відповідно до укладеного договору і використовується для проведення остаточних розрахунків за надані послуги з перевезення вантажів. Під час здійснення перевезень ТТН повинна обов'язково бути у водія транспортного засобу відповідно до договору перевезення. 

Одна сторона (перевізник) зобов’язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві). Своєю чергою відправник зобов’язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату (ч. перша та третя ст. 909 Цивільного кодексу України).? 

ТТН як критично важливий елемент діяльності компаній

Щоб зрозуміти важливість товарно-транспортної накладної, звернімося до законодавства. Відповідно до глави 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363, товарно-транспортна документація – це комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу. Отже, товарно-транспортна накладна вважається єдиним для всіх учасників транспортного процесу документом, який призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їхнього переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи. ТТН може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку. Товарно-транспортна накладна може бути складена як у паперовій, так і в електронній формі та має містити обов’язкові реквізити, передбачені правилами.? 

Тож ще раз звертаємо увагу, що на сьогоднішній день використання е-ТТН законодавчо врегульовано. Тобто не має значення, у якій формі буде складена ТТН — електронній чи паперовій, адже обидва формати мають однакову юридичну силу.   

Зручні рішення для роботи з е-ТТН

Процес складання товарно-транспортної накладної може бути простим і зручним. Усе більше українських учасників перевезень роблять ставку на електронну товарно-транспортну накладну (е-ТТН), таким чином автоматизуючи документообіг під час перевезення вантажів. Процес цифровізації на державному рівні вже запущено: наступні два роки Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури реалізовуватиме експериментальний проєкт із впровадження електронної товарно-транспортної накладної у сфері внутрішніх вантажних перевезень. 

Тож саме час перейти на використання е-ТТН і спробувати зручні рішення від українського IT-холдингу для роботи з нею, а саме: СОТА API Е-ТТН, вебсервіс “СОТА Е-ТТН”, мобільний застосунок “СОТА Driver”

Використовуючи ці продукти, Ви зможете швидко та безпечно оформлювати, зберігати та обмінюватися е-ТТН із контрагентами. Це дозволить значно підвищити ефективність перевезень і мінімізувати ризики.

Отже, Україна вже стала на шлях реалізації проєкту із впровадження е-ТТН. Використання е-ТТН законодавчо врегульовано, тож учасники перевезень вже зараз можуть активно її використовувати. Щоб вам швидко та ефективно працювалося з е-ТТН, ми створили рішення СОТА API Е-ТТН, вебсервіс “СОТА Е-ТТН”, мобільний застосунок “СОТА Driver”. До 31 грудня 2024 року користування всіма можливостями рішень для роботи з е-ТТН відбувається на безоплатній основі. Компанія Linkos Group працює для вас вже понад 20 років. Звертайтеся до наших продуктів та автоматизуйте роботу з е-ТТН!