Доходом ФОПа-єдинника є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Це визначено пп. 1 п. 292.1 ПКУ. При цьому, до доходу не включаються отримані такою фізособою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її господарській діяльності.
До суми доходу єдинника включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг) (абз. перший п. 292.3 ПКУ).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (абз. перший п. 292.6 ПКУ).
Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 ПКУ (п. 292.13 ПКУ).
Згідно з п. 296.1 ПКУ ФОП-єдинники груп 1 та 2 та єдинники групи 3, які не є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
ФОП-єдинники групи 3, які є платниками ПДВ, ведуть облік доходів і витрат за типовою формою та в порядку, що встановлені Мінфіном.
При цьому ФОП-єдинники групи 3 ведуть облік доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільгосппродукції окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів підприємницької діяльності.
Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді.
Для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухобліку, фінзвітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (абз. перший п. 44.1 ПКУ).
Пунктом 10 розд. І Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою Правління НБУ від 29.07.2022 р. № 162 (далі – Інструкція № 162), встановлено, що фізособа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб.
абз. третього п. 24 розд. І Інструкції № 162 забороняється використовувати поточні, платіжні рахунки фізосіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. За поточними, платіжними рахунками в національній валюті фізосіб-резидентів здійснюються платіжні операції відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов’язані зі здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.
Отже, кошти, що надійшли на розрахунковий рахунок, який відкрито фізособою для здійснення підприємницької діяльності, і які є власними коштами такої фізособи (тобто, кошти отримані не від підприємницької діяльності), включаються до доходу ФОП-єдинника, з врахуванням вимог ст. 292 ПКУ.
Разом з тим, якщо ФОП у звітному податковому періоді вносить на свій поточний підприємницький рахунок суму готівки, яка на момент внесення уже була врахована в обліку та при цьому в платіжному документі зазначено призначення платежу – виручка за певний період, тоді така сума готівки повторно не включається до доходу звітного податкового періоду єдинника за умови сплати єдиного податку з цього доходу.
Відповідь розміщена на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, категорія 107.01.03.