Як ФОП-єдинники застосовують РРО та/або ПРРО у 2021 р.?

781 25.01.2021

До відома наших читачів! З 01.01.2021 року набрали чиннності окремі норми Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» від 01.12.2020 р. № 1017-IX (далі – Закон № 1017).

Так, з 01.01.2021 р. до 01.01.2022 р. реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмні реєстратори розрахункових операції (далі – ПРРО) не застосовуються фізичними особами-єдинниками 2–4 групи, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати (далі – МЗП), встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності.

Виключення, коли РРО (ПРРО) такими платниками застосовується при будь-яких обсягах доходу, встановлено для таких видів діяльності:

  • реалізація технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
  • реалізація лікарських засобів, виробів медпризначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров'я;
  • реалізація ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Про це повідомили податківці.

Отже, на 2021 рік граничний розмір доходу для єдинників 2-4 групи встановлено на рівні 1320000 грн (6000 грн х 220).

Звертаємо увагу, у разі перевищення платником єдиного податку 2–4 груп (фізособою-підприємцем) в 2021 році обсягу доходу у 1320000 грн, застосування РРО та/або ПРРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим. При цьому РРО (ПРРО) починає застосовуватися з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку. Відповідні норми визначено п. 61 підрозд. 10 розд. XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Щодо платників, які перевищили обсяг доходу в 1 млн грн у 2020 році, обов’язок застосування РРО виник з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах, незважаючи на зміни чи/або доповнення, внесені до Перехідних положень ПКУ.

Також нагадаємо, що платники єдиного податку 1 групи РРО та/або ПРРО не застосовують відповідно до п. 296.10 ПКУ незалежно від досягнутого ними розміру доходу у поточному році.

Важливо! Закон № 1017 відтермінував і застосування штрафних санкцій за порушення застосування РРО та/або ПРРО.

Нагадаємо, що п. 1 ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі – Закон № 265) за порушення вимог цього Закону до суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються такі фінансові санкції:

за встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням РРО, ПРРО або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); не проведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті такого суб'єкта господарювання:

  • 100% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
  • 150% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.

Однак такий розмір санкції буде застосовуватися лише з 01.01.2022 р. відповідно до п. 11 Прикінцевих положень Закону № 265. До цієї дати діють наступні штрафи:

  • за порушення, вчинене вперше – 10% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг);
  • за кожне наступне вчинене порушення – 50% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг).

Важливу інофографіку для ФОП в таблицях щодо застосування спрощеної та загальної системи оподаткування дивіться у вебсервісі СОТА.