Порядок зняття з обліку у контролюючих органах фізичних осіб - підприємців (далі - ФОП) законодавчо визначені:
Підставою для зняття ФОП з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП.
Важливо! Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності ФОП не припиняє її зобов’язань, що виникли під час провадження підприємницької діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов’язань та застосування штрафних санкцій і нарахування пені за їх невиконання (пп. 4 п. 11.18 розд. ХІ Порядку № 1588).
Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.
Отже, така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності.
Зверніть увагу! Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія України, що визнана такою відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 р. № 1207-VII.
Поряд із цим, процедури та дії можуть проводитися за місцем перебування таких осіб у разі їх звернення до відповідних контролюючих органів із документальним підтвердженням особи та місця перебування (абзац третій пп. 6 п. 11.18 розд. ХІ Порядку № 1588).
При зміні місця проживання фізичної особи процедури та дії проводяться в контролюючому органі, в якому платник податків перебував на обліку за основним місцем обліку на момент отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
Тимчасово, на період дії Закону № 1207, для платників податків, які на дату втрати чинності Законом України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.2014 р. № 1636-VII, мають податкову адресу та/або об’єкти оподаткування на тимчасово окупованій території АР Крим та міста Севастополя, положення ПКУ застосовується з урахуванням особливостей, визначених у п. 26 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
Так, після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП, податковою адресою яких є тимчасово окупована територія, процедури та дії щодо забезпечення остаточних розрахунків з податків від провадження підприємницької діяльності та подання податкової звітності, відповідно до вимог ПКУ, можуть проводитися за місцем перебування таких осіб у разі їх звернення до відповідних контролюючих органів.
Платник ЄСВ (самозайнята особа) знімається з обліку після проведення перевірки (у разі її проведення) та здійснення остаточного розрахунку зі сплати ЄСВ (абз.11 ч. І ст. 5 Закону № 2464-VI).
Про це нагадали податківці ДПС у Тернопільській області.
Нагадаємо, що у вебсервісі СОТА є можливість подати форму Декларації: для ФОП 1-2 гр. - ідентифікатор форми F0103406 (річна), для ФОП 3 гр. - F0103308 (квартальна), для ФОП 4 гр - F0103805, а також для ФОП на загальній системі - Декларацію про майновий стан і доходи (ідентифікатор форми – F0100213).