ФОП виплачує дохід іншому ФОП

143 09.06.2021

Трапляються випадки, коли фізособа – підприємець, який не має найманих працівників, нараховує дохід іншому ФОП. Яку ознаку платника єдиного внеску зазначити в рядку 09 заголовної частини Розрахунку?

Нагадаємо, що у разі нарахування доходів платнику податку – фізичній особі ФОП, як податковий агент, повинен подати до ДПС податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) та відповідні додатки до нього.

Докладно про те, як подавати Розрахунок у Сота, читайте у нашому матеріалі.

Форма та Порядок заповнення та подання Розрахунку затверджені наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4 (у редакції наказу Мінфіну від 15.12.2020 р. № 773) (далі – Порядок).

Згідно з п. 1 розд. III Порядку заголовна частина Розрахунку містить інформацію щодо обраного платником типу Розрахунку, інформацію про податкового агента та платника єдиного внеску, а також інформацію про додатки, що є його невід’ємною частиною.

Заголовна частина Розрахунку передбачає рядок 09 «Ознака платника єдиного внеску», у якому позначкою «Х» заповнюється відповідна ознака платника податків, а саме:

  • 091 – роботодавець – якщо Розрахунок подається юридичною особою або фізичною особою – підприємцем, що використовує працю найманих працівників;
  • 092 – бюджетна установа;
  • 093 – підприємство, організація всеукраїнської громадської організації осіб з інвалідністю, зокрема товариств: «Українське товариство глухих», «Українське товариство сліпих»;
  • 094 – підприємство, організація громадської організації осіб з інвалідністю.

Отже, фізична особа – підприємець, яка не має найманих працівників, не нараховує (не виплачує) доходи застрахованим особам, але подає додаток 4ДФ до Розрахунку, у якому нараховує (виплачує) доходи на користь іншого підприємця від здійснення ним підприємницької діяльності, рядок 09 «Ознака платника єдиного внеску» заголовної частини Розрахунку не заповнює (рис. 1).

Рис. 1

Про це повідомили податківці на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР» (категорія 103.25).