Реєстрація ФОП вдруге: що із взяттям на облік? 

207 08.01.2024

Незалежно від того, що процедура зняття з обліку ФОП в контролюючих органах не завершена, але протягом року такий платник вдруге зареєструвався у державного реєстратора, то взяття його на облік здійснюється контролюючими органами за основним місцем обліку у день отримання відомостей з ЄДР щодо ФОП та здійснюється датою внесення даних до Реєстру самозайнятих осіб за номером, який відповідає порядковому номеру реєстрації відповідного повідомлення державного реєстратора. 

Підстави та порядок зняття з обліку ФОП у контролюючих органах визначені п. 65.10 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) та розділ. XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (далі - Порядок № 1588). 

Так, підставою для зняття ФОП з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП за її рішенням, або за судовим рішенням, або у разі її смерті, або оголошення її померлою, або визнання її безвісно відсутньою (пп. 1 п. 11.18 Порядку № 1588). 

Дата зняття з обліку ФОП відповідає даті отримання відомостей про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП. 

Важливо! Після держреєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності. 

А отже, така фізособа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності.  

Після держреєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП місцем проживання яких є тимчасово окупована територія України (визначена відповідно до Закону України від 15.04.2014 р. № 1207-VII), процедури та дії можуть проводитися за місцем перебування таких осіб у разі їх звернення до відповідних контролюючих органів із документальним підтвердженням особи та місця перебування. 

У разі зміни місця проживання ФОП процедури та дії проводяться в контролюючому органі, в якому платник податків перебував на обліку за основним місцем обліку на момент отримання відомостей про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи. 

Зверніть увагу! Якщо після держреєстрації припинення підприємницької діяльності фізособа повторно реєструється як підприємець за новим місцем проживання (місцезнаходженням), що обслуговується іншим контролюючим органом, то процедури, визначені пп. 6 п. 11.18 Порядку № 1588, завершуються у контролюючому органі за новим місцем проживання (місцезнаходженням). 

Взяття на облік за основним місцем обліку ФОП здійснюється після її держреєстрації, контролюючим органом за місцем її держреєстрації на підставі, зокрема, відомостей про держреєстрацію ФОП (п. 6.1 розділу VI Порядку № 1588).  

Зазначимо, що взяття на облік за основним місцем обліку ФОП контролюючим органом проводиться у день отримання відомостей про держреєстрацію ФОП та здійснюється датою внесення даних до Реєстру самозайнятих осіб за номером, який відповідає порядковому номеру реєстрації відповідного повідомлення держреєстратора в журналі реєстрації заяв та повідомлень про взяття на облік (внесення змін) платників податків (для самозайнятих осіб) за ф. № 7-ОПП. 

При цьому, взяття на облік ФОП, яка протягом року вдруге зареєструвалася у держреєстратора, але у контролюючих органах ще не була знята з обліку, не припиняє її зобов'язань по забезпеченню остаточних розрахунків з податків від провадження підприємницької діяльності за її першою реєстрацією

Про це повідомили податківці ДПС у Запорізькій області.  

Про те, чи закривати рахунки у разі припинення діяльності ФОП та про те, як знятися з обліку ФОП, що мешкає на ТОТ, читайте в блозі Новин вебсервісу СОТА.