Як сплатити ПДВ у СОТА?

Фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування (далі – ФОП) сплачують податок на додану вартість (далі – ПДВ) на загальних підставах.

Облік та сплата ПДВ регулюється розд. V Податкового кодексу України (далі– ПКУ).

Хто є платником ПДВ серед ФОП-загальносистемників?

Для цілей оподаткування платником ПДВ є ФОП, який за п. п. 180.1 та 180.2 ПКУ:

  1. проводить або планує провадити господарську діяльність і реєструється платником ПДВ за добровільним рішенням відповідно до ст. 183 ПКУ;
  2. зареєстрований або підлягає реєстрації платником ПДВ (обов’язкова реєстрація);
  3. не є платником ПДВ та ввозить товари (крім культурних цінностей) на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню ПДВ, та на яку покладається відповідальність за сплату податків при переміщенні товарів через митний кордон тощо. У такому разі особа платником ПДВ не реєструється.

Обовязкова реєстрація платником ПДВ (ст. 181 ПКУ)

Якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, у т. ч. з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такому ФОПу протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без ПДВ), такий підприємець зобов'язаний зареєструватися як платник ПДВ у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПКУ.

База оподаткування

Базою оподаткування операцій з постачання товарів (послуг) є договірна вартість з урахуванням податків та зборів (крім акцизу на реалізацію суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов’язкове пенсійне страхування на вартість послуг стільникового рухомого зв’язку. ПДВ та акцизу на спирт етиловий, що використовується виробниками для виробництва лікарських засобів (п. 188.1 ПКУ).

При цьому база оподаткування не може бути нижче за ціну придбання.

Ставки ПДВ та звітний період

Відповідно до ст. 193 ПКУ ставка податку встановлюється від бази оподаткування та становить 20%, 0% або 7% (постачання лікарських засобів).

Звітним періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених ПКУ – календарний квартал (п. 202.1 ПКУ).

Строки сплати ПДВ

ПДВ сплачується протягом 30 календарних днів (далі – к. д.) після закінчення податкового (звітного) місяця або протягом 50 к. д. після закінчення податкового (звітного) кварталу (п. 57.1 ПКУ).

Сплата ПДВ у вебсервісі СОТА

Для сплати ПДВ у вебсервісі СОТА зручно скористатися податковим календарем, який розміщено у головному меню. Спочатку слід обрати податковий звітний період (Рис. 1 та Рис. 2).

Рис. 1. Місячний податковий період сплати ПДВ

Рис. 1. Квартальний податковий період сплати ПДВ

 

Якщо двічі натиснути лівим кліком миші на обраному звітному періоді, на екрані з’явиться підказка щодо строків сплати ПДВ та буде запропоновано сформувати рахунок (Рис. 3, Рис. 4).

Рис. 3. Формування рахунка для звітного місяця.

Рис. 4. Формування рахунка для звітного кварталу.

Натисніть Сформувати рахунок та перейдіть до розділу Сплата податків.

Блок Платник заповнюється автоматично із картки платника (Рис. 5).

Рис. 5

В блоці Реквізити для сплати податку необхідно перевірити обраний період та суму. Також перевірте правильність заповнення блоку Населений пункт (Рис. 5).

Спосіб оплати

Наступний крок – оберіть спосіб сплати. Можна сформувати квитанцію на сплату чи платіжне доручення, або ж сплатити ПДВ онлайн з використанням банківської картки.

На рис. 6 розглянуто варіант формування платіжної квитанції на сплату ПДВ за червень 2019 р. Аналогічно формується й платіжне доручення.

Рис. 6

Натискаючи на Оплатити онлайн, введіть дані для платежу: номер телефону, email, суму (Рис. 7).

Рис. 7

У цьому разі вебсервіс СОТА проінформує користувача повідомленням, а підтвердження про сплату надійде через вхідну кореспонденцію та буде прикріплено до квитанції, яка знаходиться в модулі Реєстр первинних документів.

Аналогічно формуються платіжні документи для квартального звітного періоду.