ФОП-загальник втратив Типову форму: що буде?

203 06.03.2024

Нагадаємо нашим читачам, що Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат ФОП на загальній системі оподаткування та незалежниками (далі – Типова форма), та Порядок її ведення (далі – Порядок № 261) затверджені наказом Мінфіну від 13.05.2021 № 261. Про це також читайте тут. 

Пунктом 3 розд. ІІ Порядку № 261 встановлено, що Типова форма зберігається у самозайнятої особи протягом 3 років після закінчення звітного періоду, у якому здійснено останній запис. 

У разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пп. 44.1 і 44.3 Податкового кодексу України (це документи обігу та обов’язок їх зберігання), платник податків зобов’язаний у п’ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до такої втрат, пошкодження або дострокового знищення документів) контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому ПКУ для подання податкової звітності. 

Платник зобов’язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу. 

Статтею 121 ПКУ визначено, що незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених ПКУ, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень. 

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 2040 гривень. 

Крім того, згідно з ст. 164-1 Кодексу України про адміністративні порушення неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А при повторному порушенні, – у розмірі від 5 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.  

Отже, у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення Типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат, ФОП зобов’язаний у п’ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку та відновити втрачену Типову форму протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.  

У разі не відновлення Типової форми, або її повторної втрати, пошкодження чи дострокового знищення, що відбулися після використання фізичною особою – підприємцем права на їх відновлення, до підприємця застосовується адміністративна та фінансова відповідальність. 

Про це повідомили податківці ГУ ДПС у Івано-Франківській області. 

Також читайте про типову форму ФОП-платників єдиного податку на 3 групі-платників ПДВ.